چیجوری از عادات وقت تلف کن بپرهیزیم؟

۱. از اینترنت فاصله بگیرین

وقتی همیشه به اینترنت دسترسی داشته باشین، همیشه باید با خودتون بجنگین تا تسلیم وسوسه ی پرسه زنی در سایتای موردعلاقه تون نشید. وقتی خودتون میدونید زمانی واسه تلف کردن ندارین و باید حواس تون رو به کارتون بدین، بهتره واسه اینکه انجام کارتون به تعویق نیفتد، از پرسه زنی در اینترنت پرهیز کنین.

اگه اراده تون اون قدر قوی نیس که بتونین از اینترنت دوری کنین یا مثلا اگه کاری که باید بکنین، نیازمند استفاده از اینترنته، پیشنهاد می کنیم مرورگرهایتان رو به اپلیکیشنای بلاک کننده ی سایت مجهز کنین تا هروقت به تمرکز بالا احتیاج دارین، خیلی راحت بتونین با فعال سازی مثل این اپلیکشنا دسترسی خود رو به سایتای متفرقه قطع کنین.

۲. از سرویسای ایمیل و پیام رسانای موبایل خارج شید

نتایج نظرسنجی از کارمندان مایکروسافت نشون داد هر کارمند واسه جواب به فقط یک ایمیل، به طور میانگین حدود ده دقیقه وقت صرف می کنه و بعد پونزده دقیقه زمان می بره تا بتونه روی کارِ دردست اقدامش دوباره تمرکز کنه. پس اگه در انجام کاری واقعا به تمرکز و دقت بالا احتیاج دارین، توانایی جواب دهی خودکار به ایمیلای دریافتی رو در تنظیمات ایمیل خود فعال کنین و تا زمانی که کارتون به پایان نرسیده، از بررسی صندوق ورودی ایمیل تون پرهیز کنین.

این پیشنهاد درمورد اپلیکیشنای پیام رسان موبایل هم صدق می کنه. پس از بررسی همیشگی اونا در بین انجام کار دوری کنین، خصوصا تلگرام. شاید وقت گذرانی در مثل این اپلیکیشنا رو وقت تلف کردن ندانید، اما واقعیت اینه که مردم معمولا از تلگرام و امثال اون جهت امور غیرضروی و بعضی وقتا بی فایده استفاده می کنن. پس در صورت امکان موبایل تون رو بین انجام کار خاموش کنین، البته اگه دچار اضطراب جدایی از موبایل نمی شین، چراکه همین اضطراب خودش می تونه عامل برهم خوردن تمرکزتان شه.

۳. همه کاراتون رو با یک وسیله بکنین

همیشه بین لپ تاپ، موبایل و تبلت تون در حرکت نباشید. فرض کنین درحال کار با فتوشاپ روی لپ تاپ تون هستین و در همین بین به سراغ موبایل تون می روید تا صندوق ورودی ایمیل تون رو چک کنین. بعدش هم تبلت تون رو درمی بیارین تا نگاهی به متن سخنرانی جلسه ی فردا بندازین. همه اینا یعنی فرمول مناسبی واسه اینکه وقت تون رو هدر بدین. اگه واسه انجام کارایی که می تونین همه شون رو با یک وسیله بکنین، از وسایل مختلف استفاده کنین، تمرکزتان به هم خواهد ریخت. اینطوری دوباره باید وقت صرف کنین تا تمرکزتان رو به دست بیارین. پس چه بهتر که همه کاراتون رو در صورت امکان روی فقط یک وسیله بکنین و تموم فایلا و اطلاعات لازم رو، یک جا جمع آوری کنین.

۴. کاراتون رو زمان بندی کنین

خیلی از مردم هیچ علاقه ای به برنامه ریزی و زمان بندی کارای شون ندارن، درحالی که انجام این پیشنهاد اون قدرها هم سخت نیس. پنج دقیقه قبل اینکه شروع به کار کنین، از خلاصه مواردی که باید بکنین، جدول زمانی تهیه کنین. اینطوری راحت تر می تونین وقت تون رو مدیریت کنین و کارتون رو بدون دیرکرد به انجام برسونین.

برنامه-ریزی

استفاده از روش چهارچوب بندی زمان در انجام کارا موجب می شه بتونین کارِ دردست اقدام رو به قسمتای مدیریت پذیرتری تقسیم کنین تا روز کاری واسه تون خسته کننده و طاقت فرسا نشه. این پیشنهاد در طیف خیلی از کارا، مثلا تکالیف درسی یا وظایف شغلی، کاربرد داره.

می تونین واسه اینکه وقت تون بیهوده تلف نشه، کارایی رو که باید در طول روز بکنین، دسته بندی کنین. مثلا اگه امروز باید هم به مغازه مواد غذایی برید و هم به ماشین تون بنزین بزنین، بهتره هردو کار رو در یک وعده بکنین، نه اینکه یک بار واسه خرید بیرون برید و یک بار دیگر به بهونه ی بنزین.

۵. از شتاب زدگی و انجام چند کار هم زمان پرهیز کنین

شاید این پیشنهاد رو در مغایرت با سعی واسه مدیریت زمان ببینین، اما اگه خیلی شتاب زده کار کنین یا هم زمان به انجام چند کار مختلف مشغول شید، احتمال خیلی زیادی هست که وقت تون هدر برود. تحقیقات نشون داده که فقط ۲درصد مردم می تونن چند کارِ هم زمان رو با موثری واقعا بالا و بدون اتلاف وقت بکننن.

اگه از سرعت تون در انجام کارا کم کنین، بهتر می تونین روی کارِ دردست اقدام تمرکز کنین و کمتر هم دچار استرس میشید. اگه شتاب زده عمل نکنین، می تونین کار باکیفیت تری ارائه بدین و دیگر مجبور نباشید که جهت برطرف کردن نواقص و اشتباهات تون دوباره کاری کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   وقت بازی و زندگی "

۶. کاراتون رو اولویت بندی کنین

اتاق دانشجویان، یک هفته مونده به امتحانات پایان ترم، دیدنیه. خیلی از ما عادت داریم کارایی رو که باید در اولویت باشن، به خاطر انجام فعالیتای غیرضروری و نه چندون مهم به تعویق بندازیم. اگه وظایفی برعهده داشته باشین که باید تا موعد مشخصی به انجام برسن، اون وقت تشخیص ندادن اولویتا ممکنه واسه تون گران تموم شه. هروقت به انجام کاری مشغول هستین، حتما از خودتون بپرسید که کار دردست اقدام تا چه حد واسه تون در اولویته. پس واسه اینکه به مشکل زمانی برنخورید، کاراتون رو اولویت بندی کنین. تمرین اولویت بندی رو در اول می تونین روی کارای کوچیک زندگی تون اِعمال کنین تا کمی نیرو و انگیزه بگیرین و بعد که آماده شدید، این روش رو درمورد مسائل لازم زندگی تون هم به کار ببرین.

۷. به خودتون استراحت بدین

اگه بی معطلی کار کنین و به ذهن تون استراحت ندین، قوای جسمی و روحی تون بررسی میره و احساس ناتوانی می کنین. استراحت در آخر روز کاری، مثلا شام خوردن به همراه خونواده یا انجام فعالیتی به غیر از مشغله های کاری، باعث می شه ذهن تون فرصت تجدید نیرو پیدا کنه. این در حالیه که اگه خودتون رو با کار بیشتر از حد خسته کنین، از کیفیت انجام کارتون هم کم کرده میشه و چه بسا مجبور به دوباره کاری شید.

خونواده

حتی اگه پروژه مهمی در دست دارین که باید حتما تا فردا تحویل بدین، بازم پیشنهاد می کنیم معطلیای کوتاهی در بین کارتون در نظر بگیرین تا مغزتون فرصت استراحت و بازیابی انرژی پیدا کنه. اینطوری می تونین باروحیه تر، متمرکزتر و مفیدتر به کارتون ادامه بدین.

روش استفاده از «آزمون تکرار»

۱. جدولی واسه مدیریت زمان تهیه کنین

۲. در آخر هر ساعت، یک ساعت گذشته رو مساوی آزمایش کنین

در آخر هر ساعت، از ادامه کار دست بکشین و یکی دو دقیقه ای با خودتون فکر کنین که یک ساعت گذشته رو چیجوری سپری کردین. پس از آزمایش، باید نتیجه رو در ستون مقابل بنویسین، همون ستونی که قبلا گفتیم خالی بذارین. واسه اینکه مطمئن شید با تأمل کافی آزمایش کردین، می تونین موقع آزمایش از زمان سنج هم استفاده کنین.

۳. ببینین یک ساعت گذشته رو چیجوری سپری کردین

موقع آزمایش باید ببینین در یک ساعت گذشته تونسته اید چیکار یا کارایی رو به اتمام برسونین. کاری که انجام دادین، ممکنه ورزش، مطالعه دروس یا حتی فعالیتی خیلی راحتِ تلویزیون تماشاکردن باشه. مهم اینه که خودتون رو فریب ندین و درمورد اینکه ساعات روز رو چیجوری سپری کردین، صادق باشین.

۴. از خودتون بپرسید حاضرید یک ساعت گذشته رو دوباره تکرار کنین

عنوان «آزمون تکرار» از این مرحله گرفته شده. بعد از اینکه فعالیتای یک ساعت گذشته رو مرور کردین، حالا از خودتون بپرسید حاضرید یک ساعت گذشته رو دوباره تکرار کنین. با این سوال درواقع مشخص می شه که فکر می کنین فعالیتای یک ساعت گذشته واسه تون پربار بوده یا نه. اگه با خودتون به این نتیجه برسین که یک ساعت گذشته رو به انجام فعالیتای بیهوده سپری کردین، شاید دل تون نمی خواد اون یک ساعت خاص رو دوباره به همون روند قبلی تکرار کنین.

۵. خلاصه ای از آزمایش خود رو در ستون طرف چپ بنویسین

موقع آزمایشِ ساعات روز، از جملات یا کلمات کوتاه استفاده کنین و میزان تمایل تون به تکرارپذیری هر ساعت رو هم از قلم نیندازید. وقتی همه خونه های جدول رو پر کردین، می تونین در آخر روز با خودتون ببینین که دل تون می خواد چند ساعت از ساعات اون روز رو تکرار کنین و برعکس، به تکرار کدوم ساعات، بی تمایلید.

توجه

یکی از ایرادهای آزمون تکرار اینه که بعضی وقتا افراد در آزمایش ساعات روزشون انجام دهنده قضاوتای اشتباه می شن، چراکه فقط فایده کلی هر ساعت رو در نظر می گیرن. شاید حضور در کلاسی که هیچ مطلب جدیدی در اون کلاس یاد نگرفتید یا شرکت در جلسات کاریِ بی نتیجه رو فعالیتایی وقت تلف کن ببینین و واسه انجام شون احساس ناجوری در خود حس کنین، اما به خاطر داشته باشین که اینا بعضی وقتا، جزئی دوری ناپذیر از برنامه روزانه تون هستن. پس قبول کنین که همیشه نمی تونین روی تموم ساعات روزتون کنترل داشته باشین و درعوض، باید یاد بگیرین که در جنبه های مختلف زندگی از خود انعطاف پذیری نشون بدین.

۱

دسته‌ها: آموزشی